In the storied history of Oklahoma State Athletics, 68 different athletes have participated in some Olympic sport. Oklahoma State representatives have been coaches, wrestlers, baseball players, softball players, track and field participants, managers, and team physicians.

Not only has OSU had many Olympians, OSU athletes have amassed an outstanding 29 medals including 21 gold, four silver, and four bronze. Oklahoma State has been represented at every Olympic Summer Games in which the United States has competed in since 1924.

OSU Medal Count
Gold 21
Silver 4
Bronze 5
Total 30
 

OSU Olympians

Paris 1924
Name Sport Nation Division Finish
Guy H. Lookabaugh Wrestling 158.5Fourth
Orion Stuteville Wrestling 174 Alternate
 
Amsterdam 1928
Name Sport Nation Division Finish
Clarence Berryman Wrestling 145Sixth
George Rule Wrestling 174Sixth
Charles Strack Wrestling 191.5 Reserve
Earl McCready Wrestling Hwt 
 
Los Angeles 1932
Name Sport Nation Division Finish
Bobby Pearce Wrestling 123Gold Medal
Jack Van Bebber Wrestling 158.5 Gold Medal
Melvin Clodfelter Wrestling 145Third Round
Conrad Caldwell Wrestling 191.5 Alternate
 
Berlin 1936
Name Sport Nation Division Finish
Frank Lewis Wrestling 158.5 Gold Medal
Ross Flood Wrestling 123 Silver Medal
Roy Dunn Wrestling HwtFirst Round
Harley Strong Wrestling 145First Round
George Chiga Wrestling HwtDNP
Fred Parkey Wrestling 134Reserve
Ed Gallagher Wrestling Honorary Coach N/A
Clarence Gallagher Wrestling TrainerN/A
 
Helsinki 1940
Suspended following the outbreak of World War II.
 
London 1944
Suspended following the outbreak of World War II.
 
London 1948
Name Sport Nation Division Finish
Bob Kurland Basketball TeamGold Medal
Jesse Renick Basketball TeamGold Medal
William Jernigan Wrestling 114.5Second Round
Hal Moore Wrestling 136.5Sixth
Richard Hutton Wrestling HwtFirst Round
Art Griffith Wrestling CoachN/A
Cliff Keen Wrestling ManagerN/A
 
Helsinki 1952
Name Sport Nation Division Finish
Bob Kurland Basketball TeamGold Medal
Raymond Swartz Wrestling CoachN/A
Buel Patterson Wrestling ManagerN/A
J.W. Mashburn Track & Field 1600m Relay DNC
 
Melbourne 1956
Name Sport Nation Division Finish
J.W. Mashburn Track & Field 1600m Relay Gold Medal
Myron Roderick Wrestling 136.5Fourth
Dick Beattie Wrestling 160.5DNC (Illness)
 
Rome 1960
Name Sport Nation Division Finish
Shelby Wilson Wrestling 147.5 Gold Medal
Doug Blubaugh Wrestling 160.5 Gold Medal
 
Tokyo 1964
Name Sport Nation Division Finish
Yojiro Uetake Wrestling Japan 125.5 Gold Medal
Bobby Douglas Wrestling 138.5Fourth
Rex Perry Wrestling CoachN/A
Myron Roderick Wrestling CoachN/A
Fendley Collins Wrestling ManagerN/A
Henry Iba Basketball CoachN/A
 
Mexico City 1968
Name Sport Nation Division Finish
Yojiro Uetake Wrestling Japan 125.5 Gold Medal
Bobby Douglas Wrestling 138.5DNC (Illness)
James King Basketball TeamGold Medal
Henry Iba Basketball CoachN/A
Dr. Donald Cooper Basketball DoctorN/A
Tom Von Ruden Track & Field 1,500mNinth
 
Munich 1972
Name Sport Nation Division Finish
Gene Davis Wrestling 136.5Third Round
Jerry Robinson Wrestling 180.5 (GR) DNP
Harry Geris Wrestling HwtDNP
Henry Iba Basketball CoachN/A
 
Montreal 1976
Name Sport Nation Division Finish
Gene Davis Wrestling 136.5 Bronze Medal
Jimmy Jackson Wrestling HwtDNP
Harry Geris Wrestling HwtDNP
Ross Seymour Swimming Australia 100m BF4 h6 r1/3
Paul Nash Swimming Australia 1500m FS2 h3 r1/2
 
Moscow 1980
Boycotted by United States and other nations.
 
Los Angeles 1984
Name Sport Nation Division Finish
Bruce Baumgartner Wrestling 286Gold Medal
Lee Roy Smith Wrestling 136.5DNC-Arbitration
Gary Green Baseball TeamGold Medal
Henry Iba Basketball CoachN/A
Bill McDaniel Basketball DoctorN/A
 
Seoul 1988
Name Sport Nation Division Finish
Robin Ventura Baseball TeamGold Medal
John Smith Wrestling 136.5 Gold Medal
Kenny Monday Wrestling 163Gold Medal
Joe Seay Wrestling CoachN/A
Christine McMiken Track & Field New Zealand 10,000m First Round
 
Barcelona 1992
Name Sport Nation Division Finish
John Smith Wrestling 136.5 Gold Medal
Kenny Monday Wrestling 163 Silver Medal
Kendall Cross Wrestling 125.5Sixth
Lee Roy Smith Wrestling CoachN/A
Bobby Douglas Wrestling CoachN/A
 
Atlanta 1996
Name Sport Nation Division Finish
Kendall Cross Wrestling 125.5 Gold Medal
Kenny Monday Wrestling 163Sixth
Michele Smith Softball TeamGold Medal
Melanie Roche Softball Australia Team Bronze Medal
 
Sydney 2000
Name Sport Nation Division Finish
Michele Smith Softball TeamGold Medal
Melanie Roche Softball Australia Team Bronze Medal
John Smith Wrestling CoachN/A
 
Athens 2004
Name Sport Nation Division Finish
Jamill Kelly Wrestling 145.5 Silver Medal
Daniel Cormier Wrestling 211.5Fourth
Eric Guerrero Wrestling 132First Round
Melanie Roche Softball Australia Team Silver Medal
Lauren Bay Softball Team Preliminary
Jeff Guiel Baseball Team Fourth
David Rollandini Baseball Italy Team Eighth
Mindaugas Pukstas Marathon Lithuania N/A 74th
 
Beijing 2008
Name Sport Nation Division Finish
Melanie Roche Softball Australia Team Bronze Medal
Lauren Bay Softball Team Semifinals
Daniel Cormier Wrestling 211.5DNC-Injury
Steve Mocco Wrestling 132Quarterfinals
 
London 2012
Name Sport Nation Division Finish
Coleman Scott Wrestling 60kg Bronze Medal
John Smith Wrestling CoachN/A
 
   

Store